Práce z domu je nový životní styl, jehož vyznavači si chtějí vychutnávat život podle svých představ a rozvrhů. Nejčastější představa o práci z domu začíná krásným slunečným dnem, vy na terase upíjíte ranní kávu a zapínáte laptop, na kterém jste se rozhodli přečíst příchozí emaily, děcka si hrají v klidu na zahradě a pracovní den, který vám právě začíná, nezkazí ani mráček v dáli. Samozřejmě nechci vám brát iluze, ale práce z domu nemusí být vždy tím nejlepším řešením, jak skloubit péči o rodinu s prací, která má živit.

Dnes položím tento fenomén na misky vah a zjistíme, zda je vůbec práce z domu vhodným řešením pro každého z nás, a jaké předpoklady či vlastnosti byste rozhodně měli mít, pokud se pro tuto variantu rozhodnete.

Zajímavé je, že výhody práce z domu se mohou lehce zvrtnout na nevýhody. Záleží jen na vás, jak se svojí nově nabytou volností naložíte a jak vám tento životní styl přiroste k srdci.

Co dobrého vám práce z domu jistě přinese:

  1. Prací z domu se dá hodně ušetřit, benzín, peníze za jízdenky, čas na dojíždění, výdaje za jídlo, když chybí levná kantýna, čas strávený klábosením s kolegy, výdaje za oblečení…Ušetřených položek je určitě více, jako třeba nervy z šéfa, který nám sedí za zády a není možné si přečíst ani stručný přehled denních zpráv, dohady s kolegy o otevřené či zavřené okno nebo žabomyší války ve stylu „kdo si vzal moji tužku z mého pracovního stolu?“ A na konci kariéry i ušetřené peníze za psychologa, který bude rovnat psychiku po náloži napjatých vztahů na pracovišti.
  2. Doma můžete pracovat v takové atmosféře a podmínkách, které vám vyhovují. Co takhle pustit si poslední CD svého oblíbeného zpěváka? Není problém! Co takhle dát si nohy na stůl a posnídat při koukání na nejzajímavější videa na Youtube. Není problém! Co takhle ranní rozcvičku, sprchu a nemuset nikam spěchat, pěkně v domácím úboru se uvelebit k pracovnímu stolu? Není problém! Doma není problém vlastně nic, nechte třeba svého potomka lézt vám po hlavě, když vyplňujete daňové přiznání. Když vám to vyhovuje?! Jste doma, tak si udělejte prostředí podle svého.
  3. Nejproduktivnější část dne strávíte ve vlaku na cestě do práce a na zdlouhavých poradách? Doma ne! Ráno, noc či pozdní odpoledne? Sami si určíte, která část dne je pro ta nejproduktivnější, tedy kdy vám jde práce nejlépe od ruky a přizpůsobit se tomuto času je jen otázkou vaší schopnosti zorganizovat to tak, abyste v ten čas opravdu mohli pracovat.
  4. Stát frontu na poště, dojít si k doktorovi, opravář na pračku či stonající ratolest? Už nikdy více s pocitem, že ujídáte dny ze své dovolené nebo že na vás potomek čeká ve školce. S takovou flexibilitou se dají dělat kouzla!

A co všechno musíte umět, aby vám to fungovalo:

  1. Musíte se umět sami motivovat k činnosti. V opačném případě jen těžko ráno zapnete počítač a pustíte se do nudného překladu či zpracovávání projektové žádosti. Dosáhnout potřebné dávky motivace vyžaduje mix vlastností složený z touhy dotahovat věci do konce, vytrvalosti, osobní prestiže a pocitu uspokojení z odvedené práce. Hodně záleží i na tom, zda vás baví to, co děláte, než když pracujete jen pro obživu, motivovat sebe sama v takovém případě může stát více úsilí, i když výše odměny občas dokáže také divy, že J?
  2. Vidíte sami, co je ještě potřeba udělat, jak na sebe činnosti logicky navazují, nebo potřebujete šéfa, aby vás postrčil v tom, co máte ještě udělat? Sami si domyslíte, co je vhodné pro práci z domu, ale pokud nepracujete jen pro sebe a máte šéfa v sídle firmy, kam třeba i občas docházíte, nemusí to být takový problém.
  3. Jen disciplinované pracovnici z domu se ráno podaří překročit horu hraček, přehlídnout špinavé nádobí ve dřezu a přetékající koš na prádlo a nekompromisně otočit cedulku s nápisem NERUŠIT na dveřích své domácí pracovny. To, že pracujete z domu, zamíchá váš pracovní a rodinný život a iluze se budou rozpouštět stejně rychle jako led ve vašem oblíbeném frappé.
  4. Sloučeninu z pracovních povinností a rodinných nezbytností lze zvládat pouze s pomocí organizovaného přístupu k oběma. Všechno má svou prioritu a čas a tak se připravte, že budete organizovat, plánovat, likvidovat žrouty času a hlavně „soustředit se na jednu činnost – na práci“.
  5. Zapomeňte, že budete glosovat nad případy a událostmi dne s kolegy nebo že budete svědkem žhavých novinek a budete se účastnit ještě žhavějších debat o nich. Doma jste jen vy a vaše vybavení. Možná dítě. Opravdu se vám nebude stýskat po tom proudění, ke kterému na pracovištích dochází?

Pro a proti v kostce:

+

  • nízké režijní náklady
  • žádné dojíždění
  • flexibilní pracovní doba
  • bezpečí domova při nepřízni počasí
  • více času na rodinu a děti
  • snazší péče o domácnost
  • volba pracovního prostředí
  • práci se můžete věnovat kdykoliv
  • výběr hudby jako kulisy pro práci

_

  • izolace od okolního světa
  • obtíže dodržovat zvolenou rutinu
  • vyrušování rodinou při práci
  • jste vlastně tak trochu pořád v práci
  • jistá neuspořádanost, když nemáte systém
  • okolí nebere dostatečně vážně vaši pracovní dobu
  • nedostatečná motivace k práci
  • pěkné počasí může lákat k lenošení

Tipy, jak omezit negativní dopady práce z domu:

  1. Vyčleňte si na kancelář nejlépe oddělenou místnost (půda, sklep, neužívaný pokoj pro hosty, předsíň, vejminek atd.), tak abyste za sebou mohli zavřít dveře a dát na ně nápis NERUŠIT. Pokud to nejde, udělejte si pracovní kout třeba v obýváku a ceduli si dejte na pracovní židli.
  2. Udělejte si rozpis pracovní doby, kterou se pak můžete řídit. Umístěte ho na viditelné místo a mějte na pracovním stole vždy hodiny nebo jiný přístroj ukazující čas. Je to hlavně pro vás, abyste věděli, kdy „jít do práce“ nebo kdy ji naopak skončit.
  3. Známí, přátelé a rodina, ti všichni mohou mít dojem, že když jste doma, máte vlastně pořád čas, na ně samozřejmě – tak těm dejte o svém rozpisu také vědět a pokud to nechápou, v pracovní době jim nezvedejte telefony. Na děti, co náhle volají, i když mají být dávno ve třídě, to neplatí! :).
  4. Sundejte si pyžamo! Samozřejmě, že vím, jak úžasně pohodlné a praktické to je, být ještě v 11 hodin ráno v pyžamu. Dopřejte si ten pocit raději výjimečně, třeba o víkendu. „Do práce“ se prostě převlékněte, nejen že se budete cítit sebevědoměji, ale utuží to i vaši pracovní morálku.
  5. Neztrácejte kontakt s okolím! Jděte minimálně jednou za den ven. Cesta s dítětem do školky se nepočítá. Jděte mezi lidi, třeba na oběd, pozvěte se na návštěvu, jděte nakoupit tam, kde budete muset promluvit. Děláte operátora na telefonu a mluvíte celý den jen s „hlasy“? Jděte se pro změnu projít někam mezi „těla“.
  6. Domácí práce dělejte v pracovní době pouze a jen tehdy, máte-li potřebu se protáhnout od dlouhého sezení, něco promyslet nebo potřebujete pauzu. A pak raději rychle zpět do toho. Mohli byste totiž najít další nedodělané věci třeba na baráku, zahradě nebo domácnosti a kruh se začne roztáčet.
  7. Zajděte občas pracovat někam ven. Do oblíbené kavárny, do co-worku, do parku…Kamkoliv, kde to bude příjemná změna. Asi to nebude ten neproduktivnější den, ale změna vám přinese novou energii.

Pro jaké profese se hodí a kde hledat?

Je hodně profesí, u kterých je vhodné či výhodné pracovat z domu. Co třeba všechny ty živnostnice v oboru služeb, grafičky, copywriterky, online podnikatelé, účetní a v neposlední řadě i IT odborníci. Navzdory krizi, která je teď tak aktuální, nouze o práci se všech týkat nebude. Existují i další práce, které lze úspěšně vykonávat z domu, pokud kápnete na chápavého, osvíceného či moderního zaměstnavatele.

Najít „Family Friendly“ zaměstnavatele může být obtížné, ale existují a jejich počet se stoupajícím tlakem maminek a organizací, které bojují za osvětu v oblasti alternativních pracovních úvazků stoupá také. Zkuste stránky Sítě mateřských center – www.familyfriendly.cz, kde je seznam zaměstnavatelů přátelských k rodině, pokud zrovna hledáte toho vhodného pro vás. A já věřím, že tento seznam není ani konečný ani úplný :).